Czym jest system taktykalny?
- Szczegóły
Terapia systemem taktylnym jest metodą, w której skład wchodzi masaż oraz stymulacja skóry. Jej wykorzystanie ma na celu poprawienie funkcji mózgowych oraz całego układu nerwowego. Terapia stymulacji systemu taktylnego opiera się na założeniach bazujących na wiedzy z neurologii, psychologii, teorii integracji sensorycznej, a także założeń o powiązaniach pomiędzy zachowaniem człowieka a procesach zachodzących w mózgu.
Na czym polega terapia taktylna?
Najważniejszym elementem tego rodzaju terapii jest odpowiedni dobór ruchów oraz technik masażu i stymulacji skóry. Istotna jest również intensywność – należy ją dobrać przede wszystkim do wieku dziecka. Ruchy należy wykonywać spokojnie, powoli i z określonym rytmem, jednak na tyle odczuwalnie, aby miały działanie pobudzające. Masaż na terapii taktylnej ma sprawiać przyjemność masowanemu pacjentowi, a także umożliwić mu rozluźnienie i uspokojenie.
Podczas masażu dostarcza się kontrolowaną ilość bodźców sensorycznych, głownie proprioceptywnych oraz dotykowych, które mają na celu uruchomienie w organizmie dziecka naturalnych mechanizmów rozwoju i samoregulacji. Tego rodzaju masaż wykonywany jest jako uzupełnienie innych działań terapeutycznych lub jako samodzielna terapia. Wykonywana jest przez wyspecjalizowanych terapeutów w pracowni diagnozy i terapii dziecka. Można ją stosować w celach profilaktycznych, aby uniknąć nieprawidłowości rozwojowych u naszej pociechy.
System taktylny wykorzystywany jest w wielu schorzeniach. Sprawdza się u dzieci z autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym, zaburzeniach mowy, trudnościach w nauce, nadpobudliwości psychoruchowej czy przy opóźnieniu w rozwoju umysłowym. Nie powinno wykonywać się masażu tego rodzaju u maluchów, u których stwierdzono choroby alergiczne skóry, gorączkę bądź niewyrównane wady serca. Ta metoda lecznicza wykorzystywana jest bardzo powszechnie w neurofizjologii, pedagogice, psychologii oraz rehabilitacji. Dzięki stymulacji skóry wspierany jest prawidłowy rozwój dziecka.
Przed rozpoczęciem masażu należy zadbać o odpowiednią atmosferę. Pomieszczenie powinno być ciepłe i przytulne, tak aby dziecko miało zapewniony spokój. Terapeuta koniecznie powinien przystępnie poinformować dziecko o tym, jakie są poszczególne etapy terapii. Dobrym pomysłem jest puszczenie cichej, spokojnej muzyki bądź bajek.