Co wpływa na poziom specjalizacji ręki?
- Szczegóły
Ręka jest kończyną, której sprawność i zręczność pozwala na komfortowe wykonywanie różnych czynności. Wiele osób nie zwraca na to uwagi do momentu, kiedy sprawność ręki spadnie. Przy użyciu ręki możemy przenieść wiele rzeczy, popychać, i wykonywać inne czynności wymagające siły, jak również służy do precyzyjnych prac jak chociażby pisanie. Za płynny, harmonijny ruch ręki, dłoni i palców odpowiada kora mózgowa wraz z skomplikowanymi mechanizmami nerwowymi. Część kory mózgowej odpowiadająca za ruch kończyny górnej zajmuje bardzo duży obszar w porównaniu do pozostałej powierzchni.
Co ma wpływ na poziom specjalizacji ręki?
Specjalizacja ręki jest bardzo istotna. Pierwsze problemy z działaniem ręki dają o sobie znać w dzieciństwie, dlatego należy obserwować swoje dziecko podczas zabawy i codziennych czynności. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, jak niechęć do podejmowania prac w których wymagana jest precyzja dłoni, problem z nauką samoobsługi, trudności z nauką nowych czynności manipulacyjnych czy niechęć do nowych faktur. Zauważając u swojego dziecka takie objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z poradnią pedagogiczną, która pomoże zwiększyć poziom specjalizacji rąk naszej pociechy. Oznaką problemów z rękami mogą być również niezgrabne ruchy dłoni, problem z koordynacją kończyny górnej czy niedbałe lub za wolne wykonywanie precyzyjnych zadań.
Na poziom specjalizacji ręki ma kilka różnych czynników. Pierwszym z nich jest koordynacja ruchowa mięśni dłoni i palców z oczami. Odpowiednie ćwiczenia i zabawki pozwalają dziecku wyćwiczyć ten rodzaj koordynacji. Bardzo ważnym aspektem, wpływającym na prawidłowy poziom specjalizacji jest odpowiednie napięcie mięśniowe w kończynie górnej. Podczas terapii dziecko uczone jest prawidłowych wzorców, które pomagają mu odpowiednio reagować i wykonywać ruchy.
Bardzo duży wpływ na stopień specjalizacji ręki ma kontakt z różnymi fakturami. Dzieci, które mają problem z rękoma podczas terapii ćwiczą z przedmiotami o różnej fakturze, strukturze oraz kształcie, które zwiększają ich zręczność i pozwalają na zwiększenia czucia powierzchniowego, pozwalającego na rozróżnianie materiałów. Bardzo ważne jest również regularne stymulowanie rąk oraz dużo cierpliwości. Odpowiedni poziom koncentracji podczas ćwiczeń pozwala dziecku na bardzo zadowalający poziom specjalizacji w późniejszym wieku.